Offering you a complete choice of products which include 415 v apfc panel and 440 v apfc panel.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 400A |
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 340 KV |
| Brand | ABB |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Aluminium |
| IP Rating | 54 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 5000A |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| IP Rating | IP55 |
Minimum order quantity: 1 Piece
A 440V APFC Automatic Power Factor Correction Panel is an electrical panel designed to improve the power factor of an electrical system, specifically in industrial or commercial setups that operate on a 440V power supply.Power factor is a measure of how effectively electrical power is being used. A low power factor indicates inefficient use of power, leading to higher energy costs, overloading of equipment, and increased losses in the electrical system. The APFC panel corrects the power factor automatically by adjusting the power factor to an optimal level.
Chandrashekhar Uppar (Technical Director)
S K Electricals
No.7/3,8th Cross, Sharadhamba Nagar, Jalahalli
Bengaluru - 560013, Karnataka, India