Our product range includes a wide range of 415 v soft starter panel and soft starter panel.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Power Range | 150 kW |
| Current | 100A |
| Surface Treatment | Polished |
| Operating Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 75 kW |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Starter Type | Soft Starter |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Enclosure Type | IP55, IP42 |
| Control Supply | 230 V AC |
| Application | Blower |
| Brand | ABB |
| Protection Class | IP42 |
Minimum order quantity: 1 Piece
The main component used for the regulation of voltage in a soft starter is a semiconductor switch such as a Thyristor (SCR). Adjusting the firing angel of the thyristor regulates the voltage supplying through it. Other components such as OLR (overload relay) used for overcurrent protection is also used.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415VAC |
| Operating Voltage | 415VAC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
The soft starter offers a gradual increase in the voltage during the motor startup. This will allow the motor to slowly accelerate & gain speed in a smooth fashion. It prevents any mechanical tear & jerking due to sudden supplying of full voltage.
Click image to enlarge
The torque of an induction motor is directly proportional to the square of current. & the current depends on the supply voltage. So the supply voltage can be used to control the starting torque. In a normal motor starter, applying full voltage to the motor generates maximum starting torque which possess mechanical hazard to the motor.
Therefore we can say that a soft starter is a device that reduces the starting torque & gradually increase it in a safely manner until it reaches it rated speed. One the motor attains its rated speed, the soft starter resumes the full voltage supply through it.
During motor stopping, the supply voltage is gradually reduced to smoothly decelerate the motor. Once the speed reaches zero, it breaks the input voltage supply to the motor.
The main component used for the regulation of voltage in a soft starter is a semiconductor switch such as a Thyristor (SCR). Adjusting the firing angel of the thyristor regulates the voltage supplying through it. Other components such as OLR (overload relay) used for overcurrent protection is also used
Chandrashekhar Uppar (Technical Director)
S K Electricals
No.7/3,8th Cross, Sharadhamba Nagar, Jalahalli
Bengaluru - 560013, Karnataka, India